איך מגישים בקשת החזרי מס לשכירים?

אם אתם שכירים בישראל, אתם יכולים לדעת אם אתם זכאים להחזרי מס באמצעות כמה מדדים מרכזיים, ואחד העיקריים שבהם הוא מענה על השאלה האם הכנסתכם השנתית וניכויי המס עולים על חבות המס שלכם לאותה שנה. אם סך המסים שנמשכו ממשכורתכם עולה על חבות המס בפועל על סמך הכנסה, ניכויים ופטורים, סביר להניח שאתם זכאים להחזר. בנוסף, זיכוי מס וניכויים מסוימים, למשל אלה הקשורים לחיים האישיים כמו הולדת ילדים, גירושין, פיטורין וסיום לימודים אקדמיים, יכולים לתרום לזכאות להחזר. תוהים אם גם לכם מגיע החזר מס? רוצים לדעת איך לבקש אותו? הכתבה הזו היא במיוחד בשבילכם.

אבל תחילה, איך תדעו שמגיע לכם החזר?

אם כן, גובה המס נקבע בהתאם לפרמטרים שונים ולא רק בהתאם לגובה השכר שלכם, והסבר נוסף על כך תמצאו באתר זה. חלק מהפרמטרים קשורים לחייכם האישיים, כמו שינויים שחוויתם ובחירות שביצעתם, ומקנים לכם הטבות וזכאויות שונות. אם אתם רוצים לדעת אם מגיעים לכם החזר מס כשכירים, בחנו תחילה את שש השנים האחרונות בחייכם. האם חלו שינויים כלשהם בחיים שלכם? האם נולדו לכם ילדים? האם עברתם גירושין? אולי סיימתם תואר ראשון או שני? שירתם במילואים במהלך 6 השנים האחרונות למשך תקופות מספיקות לקבלת החזר? אם התשובה על כך היא כן, הסבירות לקבלת החזר מס היא גבוהה ביותר וזה הזמן לפעול למען קבלתו.

מהו גובה ההחזר?

גובה ההחזר הכספי שתוכלו לקבל יכול לנוע בין כמה מאות שקלים ולעיתים להגיע אפילו לכמה עשרות אלפים. כדי לדעת זאת בוודאות תוכלו לבחון את עניין נקודות זיכוי במס, הניתנות באופן אוטומטי לכל אזרחי ישראל יחד עם מצבים מסוימים, המקנים גם הם הטבות. מעבר לאלה שהוזכרו מעלה, גם המצבים הבאים מקנים לכם הפחתה בתשלומי המיסים: הפקדות לביטוח חיים והפקדות לקופות גמל, מחלות קשות המזכות קצבת נכות מטעם המוסד לביטוח לאומי, תשלומי מזונות, החלפת מקומות עבודה, אבטלה, הפסדים מהשקעה בשוק ההון והורים לילדים בעלי לקויות למידה.

 

 

ועכשיו – איך מגישים את הבקשה לקבלת החזר?

אם אתם סבורים שמגיע לכם החזר, עליכם להגיש בקשה לקבלת החזרי מס. אבל רגע לפני שאתם עושים זאת, היכנסו לאתר רשות המיסים והיעזרו בסימולטור שבוחן את זכאותכם. בדיקה מקדימה זו תאפשר לכם לדעת האם אכן כדאי להגיש את הבקשה, ואם כן, מהו הסכום המוערך שאתם זכאים לקבל בחזרה. בשלב השני עליכם לאסוף כמה מסמכים: טופס 135, שהוא טופס הבקשה להחזר מס וניתן להוריד אותו מאתר רשות המיסים. עליכם להדפיס אותו ולמלא את כל השדות הרלוונטיים. טופס נוסף שעליכם להצטייד בו הוא טופס 106, שמרכז את כל התשלומים שביצע המעסיק שלכם בשבילכם בשנת המס שעליה אתם מבקשים את ההחזר. אם אתם רוצים להגיש בקשה לכמה שנים, עליכם להצטייד בכמה טפסי 106, אחד לכל שנה.

בשלב הבא תצטרכו להוסיף את כל ההוכחות והאישורים לכך שאתם אכן זכאים לקבל הטבות במס, למשל, תעודת הלידה של ילדיכם שנולדו בטווח של 6 השנים האחרונות, מסמכים המוכיחים שהפקדתם כסף לקופות גמל, אישור על שירות המילואים שלכם ועוד. כמו כן, יהיה עליכם לצרף אישור ניהול חשבון בנק או צילום של צ'ק מבוטל, ולשם יועבר הכסף. עתה אתם מוכנים להגיש את הבקשה לקבלת ההחזר, וניתן לעשות זאת באופן מקוון או באמצעות הדואר. אם יימצא שאתם אכן זכאים, רשות המיסים תעביר לכם את הכסף בתוספת הפרשי ריבית והצמדה.

לסיכום

החזרי המס שאתם יכולים לקבל עשויים להגיע למאות, עשרות ואפילו אלפי שקלים. מומלץ מאוד, ובייחוד אם חלו שינויים בחייכם בשש השנים האחרונות, לבדוק את הנושא ולהגיש בקשה לקבלת החזר. חשוב מאוד שתדעו שאם אתם מתקשים לעשות זאת לבד או מעדיפים שמישהו אחר יטפל בנושא בשבילכם, ניתן להיעזר באנשי מקצוע המתמחים בכך שיסייעו לכם לבצע את כל הבדיקות הרלוונטיות ולהגיש את הבקשה. בהצלחה.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו על מה שמעניין אתכם

על הרכבת קואליציה בישראל